وبلاگ

استعدادم یا همسرم؟!

این پادکست در مورد سوال یکی از هنرجویان هپی فته که سوالشون رو براتون مینویسم:

سلام استاد وقتتون بخیر یه سوالی از خدمتتون داشتم. شما تو بحث سپاسگزاری عملی فرمودید اکه از استعدادهاتون نهایت استفاده رو نکنید ناسپاسی کردید. من در زمینه هنری مثل نقاشی و تزیین کیک خیلی بااستعداد هستم. قبل از بچه دار شدنم نقاشی روی بوم میکردم الآن برای اطرافیان کیک درست میکنم. ولی در حال حاصر با وجود داشتن سه تا بچه کوچیک نمیتوتم استعدادم و به کمال برسونم و کارم رو توسعه بدم. چون این کار مستلزم گذاشتن وقت و انرژی زیادیه. از طرف دیگه همسرم خیلی اهداف عالی و بزرگی داره مثل ساختن مدرسه، اشتغالزایی در مناطق محروم،آبادانی جاذبه های توریستی ایران، هتل سازی….. منم واقعا عاشق اینجور کارای عام المنفعه هستم. واقعا عاشق اینم که پولدار شیم و برای آبادانی مناطق محروم پول خرج کنیم. همسرم به من میگه الآن مهم ترین کار تربیت درست و گذاشتن وقت کافی برای بچه هاس تا بتونیم عزت نفسشون و بالا ببریم و افراد موفقی بشن، میگه وقتی تو کارات کم باشه، هم به بچه ها خوب میرسی و هم من که میام خونه از حال خوب تو کلی انرژی میگیرم و میتونیم زودتر به این اهدافمون برسیم. همسرم همیشه میگه اگه موفقیتی تو بحث مالی و کاری حاصل بشه متعلق به هردوی ماست و ثوابش رو پای هردومون مینویسن. میگه اگه تو به یه عده بچه محروم کیک تولد بدی بهتره، یا وقتت رو متمرکز کنی روی بچه ها و اونا افراد موفقی بشن، و بتونی به من روحیه و انگیزه بدی تا بتونیم به اهداف بالاترمون برسیم؟ من نمیدونم‌الآن باید استعدادهام و در همین حد محدود نگه دارم چون اهداف بلندمدت مهم تری داریم، یا اینکه باید به استعدادهام پر و بال بدم و آدم معروفی بسم تو زمینه هنری؟ نمیدونم الآن وظیفه م در قبال جهان هستی چیه ممنون میشم راهنماییم کنید.

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

6 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

 • سلام به استاد عزیز
  منم یه چند وقتی بود که دقیقا سر همین موضوع داشتم با خودم کلنجار میرفتم ، که دلم میخواد برم دنبال استعدادهام، برم فلان کار و فلان هدف رو پی بگیرم ، درسم رو بخونم …. تبدیل به یک شکر گذار عملی بشم …. و دائم چه کنم از کجا شروع کنم با خودم رو تکرار میکردم … و دائم سعی میکردم از آموزه های شما کمک بگیرم و یه تکونی به خودم بدم
  ولی؟؟؟؟!!!!
  در نهایت به خودم میگفتم … نمیشه … !! آخه بچه ی کوچیک دارم . کارهای خونه خیلی زیاده . دست تنهام ، نمیتونم ، رسیدگی به بچه ها و رسیدگی به همسرم و تهیه غذا و نظافت و خلاصه خونه داری باعث میشه که اصلا وقت و فرصت نداشته باشم . خلاصه با این حرفها سعی میکردم خودم رو قانع کنم . و قانع هم میشدم .ولی حالم خوب نبود
  و از اونجایی که این قانون مهم رو بهمون یاد دادید که اگه دنبال بهونه باشیم جهان هستی تا میتونه بهونه میریزه جلومون و اگه دنبال راه حل باشیم ، قطعا راهی پیدا میکنی. فکر کردن به این جمله باز منو تو فکر فرو میبرد که چه کار باید کرد؟؟؟؟؟؟؟
  وقتی نشستم بیشتر فکر کردم و شرایط گذشته ی خودم رو سنجیدم و به یاد آوردم که من توی گذشته و در سختترین شرایط تونستم به چه کارها و به چه اهدافی دست پیدا کنم . بنابراین دقیقا طبق آموزه های استاد ، به این نتیجه و این پاسخ رسیدم که وقتی آدم یه هدف و یک کاری اونقدرررررر براش خواستنی بشه ، ناخودآگاه سطح انرژی آدم اونقدررر بالا میره که حتی خوابت هم کم میشه و نمیتونی بخوابی و شده که نیمه های شب هم اون هدفت رو دنبال میکنی و صبح زود بدون ذره ای احساس کسالت و خستگی پا میشی … و اگه نتونی از خونه بیرون بری، بالاخره راهی رو پیدا میکنی که توی همون شرایط و توی خونه مهارت و آموزش و استعدادت رو دنبال کنی ، طوری میشی که ضمن حفظ آرامش خانواده و احترام به نظر همسر و حرفهای منفی این و اون و موانعی که برات میتراشند و باید و نبایدهایی که واست میچینن، باز هم راهی پیدا میکنی و به مسیرت ادامه میدی ( چیزی که توی مسیر رسیدن به تناسب اندام تجربه اش کردم )
  اگه روزها نتونی درس ات رو بخونی حتما شب به عشق اون خواسته ی قلبیت که به درجه ی عشق سوزناکی رسیده😀 بدون ذره ای احساس کسالت پا میشی درست رو میخونی … !!! و خلاصه
  در نهایت بابت کلنجارهای این چند روز اخیر در مورد خواسته ها و پیگیری استعدادها و اهدافم این پاسخ رو به خودم دادم و تصمیم گرفتم با خودم رو راست باشم و خودم رو با این بهونه ها گول نزنم و الکی دیگران و شرایط اطرافم رو مقصر نگیرم: 🤦‍♀️
  به خودم گفتم : قطعا من در حال حاضر به اون درجه ی شور و اشتیاق و خواستن نرسیدم و ارزش اون نعمت و لذت و ارزش شکرگذاری رو درک نکردم هنوز ، فعلا ذهن من ، داره از کارهای خونه و بجه داری و غیره لذت بیشتری میبره که حاضر نیستم از گوشه ی امن و لذت و شرایط فعلی خودم خارج بشم… و فعلا حاضر نیستم بهای بیشتری برای رسیدن به خواسته ام و پرورش استعدادهام پرداخت کنم . لابد اون خواسته ها و اون برنامه ها برای ذهن خودآگاه و ذهن ناخودآگاه من توی یک راستا نیستن . و تا زمانی که خودآگاه و ناخودآگاه من ، هم راستا نشن و موانع ذهنی که دارن منو نسبت به برنامه های شخصی ام و پرورش استعدادهام دور میکنن و نمیذارن حرکت کنم رو شناسایی نکنم قطعا سطح انرژی و قدرت من در همین حد پایین باقی میمونه و اون اهداف برام خواستنی نمیشن. چون دقیقا یادمه زمانی که ذهن خوداگاه و ناخودآگاه من در یک راستا قرار گرفتن چقددررر تناسب اندام برام خواستنی تر شده بود .‌و چه راحت دنیا دیگه بهونه جلو پام نذاشت و راه حل نشون من داد.
  پس قطعا مشکل از ذهن محدوده منه … نه از شرایط ام …نه حرف و نظر این و اون….
  قطعا اگه شرایط و موانع اطرافم قابل توجیه بودن خدا هیچ وقت اون استعداد و اون خواسته رو توی قلبم نمینداخت .
  استاد عزیز لطفا معایب صحبت هام و پاسخ هایی که به خودم دادم رو بفرمایید . و اینکه این پاسخ ها باعث این نمیشن که من به حرکت کردن ادامه ندم . فقط میخوام درجه ی شوق و اشتیاق و خواستنم رو به حدی برسونم و طوری خودم رو مطابق با آموزهای شما تحلیل کنم که بتونم عیب های ذهنی ام رو پیدا کنم و به کمک آموزش های شما بتونم سریعتر حرکت کنم به جلو .
  سپاس

  • سلام خانم رهروان عزیز
   کامنت شما رو با دقت خوندم خیلی عالی متوجه موضوع شدید، تا مادامی که شما نتونید باورهایی هماهنگ با خواسته و هدفتون بسازید هرگز به مسیرهایی هدایت نخواهید شد که بتونید به هدفتون دست پیدا کنید. اکثر انسان ها اول کار رو شروع میکنن بدون اینکه باور مناسبی در مورد اون کار یا هدفی که انتخاب کردند داشته باشند. و اون باورهای محدود کننده ای که در ذهن دارند دقیقاً مثل زنجیرهایی عمل می کنند که اجازه نمیدن از یه جایی جلوتر برن و مانع می شن. اون زنجیرها به دست و پای اون طرف وصل هستند و اجازه پیشروی رو بهش نمیدن.
   اینجوری تصور کنید به شما می گن در فاصله 1000 متری شما زیر فلان درخت یه گنج پنهون شده و شما می تونید برید و اون رو برای خودتون بردارید. ولی دست و پای شما به یه ستون پولادی با زنجیرهای پولادی زنجیر شده، که همون باورهای محدود کننده ی شما هستند و این باورها (زنجیرها) هر چقدر محدود کننده تر باشن طولشون هم کوتاه تره مثلاً 10 متر. شما 10 متر حرکت می کنید به سمت اون گنج ولی دیگه نمیتونید جلوتر برید چون اون زنجیرها پاهای شما رو مهار کردند و اجازه حرکت به شما نمی دن.
   ما باید قبل از هرکاری این زنجیرها رو از دست و پای خودمون رها کنیم یا لااقل روشون کار کنیم که اجازه بدن تا فاصله مثلاً 800 متری اون گنج برسیم و در طول این مسیر باز هم باورهای قدرتمند کننده بسازیم تا بتونیم اون 200 متر رو هم بریم جلو و به گنجمون برسیم.
   شما کاملاً درست متوجه شدید که ابتدای به ساکن باید باورهایی قدرتمند کننده هم راستا با اون علاقتون و اون هدفتون برای خودتون بسازید و بعد شروع به حرکت کنید و اولین قدم رو بردارید.
   در ضمن این موضوع مهم رو فراموش نکنید که این به این منظور نیست که سال ها خودتون رو معطل کنید و باور بسازید برای اینکه قدم بردارید. چون ذهن شما از این دسیسه ها براتون جور میکنه.
   کارگاه فرمول رسیدن به خواسته ها رو که دنبال کنید اونجا می تونید باورهایی هم جهت با خواسته هاتون بسازید و بعد قدم اول رو متناسب با شرایط و امکانات و توانایی ها و مهارت های حال حاضرتون بردارید و به هدفتون دست پیدا کنید.
   موفق باشید.

 • با سلام
  به نطر من این خودخواهی که زن فقط بشینه تو خونه وبچه داری وخونه داری کنه، یه زن اونقدر قوی هست که بتونه با مدیریتش که بزرگترین هدیه ی خداوند در وجود زن هست استفاده کنه و به ارزوها واهداف خودش برسه
  من خودم از جمله زنهای هستم که تمام آرزوهام توی خونه دفن شد این باور غلط مردهاست وخودخواهی بیش از حد آنها ،آرزو میکنم روزی برسه که تموم زنها بتونند به اهداف وخواستهای خودشون برسن بدور از تعصب.

  • سلام خانم جوانشیر عزیز
   در واقع هدفم از این پادکست این نبود که مردهای عزیز رو سیبل کنیم و تمام مقصر رو اون ها بدونیم. همیشه یادتون باشه که رفتار هر شخصی با شما دقیقاً نتیجه رفتار خود شماست. همگی ما فارغ از اینکه چه جنسیتی داریم اگر مورد ظلمی واقع میشیم دقیقاً مقصر خودمون هستیم. تا مظلومی نباشه هیچ موقع ظالمی نخواهد بود.
   ما باید یادبگیرم که به جای مقصر دونستن دیگران تغییرات رو از خودمون شروع کنیم. و بعد خواهیم دید که تمام وقایع اطرافمون تغییر خواهد کرد. حتی رفتار شریک زندگی مون. این یه قانونه.
   موفق باشید.

 • سلام
  بسیار عالی
  بابت هرجمله ای آدم میخواد بشینه ساعت ها در موردش فکر کنه و و و اون جمله رو بازندگیش مطابقت بده …
  تندرست باشید ان شاالله

دیدگاهتان را بنویسید

برای شروع آزمون کلیک کنید
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید